Slide background

WESPRZYJ NAS

Żadna fundacja nie może działać bez darczyńców.
Najprostszym sposobem wsparcia naszych działań
jest pomoc finansowa.

Slide background

WESPRZYJ NAS

Postanowiliśmy uruchomić kolejną gałąź naszej działalności
tj. Kram, który pozwoli na sprzedaż ofiarowywanych
nam przedmiotów. Jak zwykle uzyskane środki przeznaczamy
na pomoc najbardziej potrzebującym.

Slide background

FUNDACJA SZTUKA WYBORU


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/components/com_k2/models/item.php on line 763
Wednesday, 28 January 2015 09:31

Wolontariat

Drodzy Kandydaci na Wolontariuszy!
Zanim zostaniecie wolontariuszami spróbujcie odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:

Czy mam jeszcze wolny czas?

Zastanów się, czy w natłoku zajęć, znajdziesz jeszcze czas na dodatkowe obowiązki. Czy swój wolny czas chcesz poświęcić dla innych. Jeśli tak to sprecyzuj ile masz tego czasu i w jakich dniach i godzinach w ciągu tygodnia. Lepiej jest powiedzieć, że ma się czas w czwartek popołudniu czy każdego dnia do południa, niż że ma się dużo wolnego czasu. To z pewnością ułatwi dalszy kontakt z organizacją.

Co chcę robić?

Pomyśl jaki rodzaj i forma zajęcia Cię interesuje.Czy chcesz robić to co robisz na co dzień w pracy i tym właśnie wesprzeć organizacje pozarządowe, czyli wykorzystywać swoje doświadczenie zawodowe czy zdobyte w szkole umiejętności, np. w zakresie księgowości, marketingu, języka angielskiego itp.Czy wolisz zająć się zupełnie czymś innym? Odreagować, oderwać się od pracy i nauki.
Zastanów się czy chcesz pracować bezpośrednio z ludźmi - np. pomagać osobie starszej, czytać osobie niewidomej, uczestniczyć w terapii dziecka autystycznego czy pracować z osobami niepełnosprawnymi?

A może wolisz pracę w biurze organizacji czy instytucji – tu możesz pomóc w realizacji projektów, w pracach biurowych, tworzeniu stron internetowych, projektowanie materiałów promocyjnych, organizowaniu wydarzeń itd.

Jak szukać miejsca pracy?

plakat

Wiedząc już ile masz czasu i co chcesz robić możesz zacząć szukać sobie miejsca, gdzie będziesz przydatny.

Na początku warto rozejrzeć się wokół siebie. Może obok Twojego domu, w drodze do szkoły lub pracy znajdują się placówki lub organizacje pozarządowe, które mogłyby być zainteresowane Twoją pomocą, np. miejski dom kultury, klub seniora, świetlica dla dzieci, stowarzyszenie ochrony ptaków, fundacja pomocy osobom niepełnosprawnym itp.

Jeśli na pierwszy rzut oka w pobliżu miejsca zamieszkania nic nie ma, to warto sięgnąć po książkę telefoniczną lub informator miejski i odnaleźć instytucje lub organizacje, które mają siedzibę w twojej miejscowości. Zawsze w książce telefonicznej jest dział stowarzyszenia i fundacje. Czytając nazwę organizacji możesz już wstępnie wywnioskować czym się ona zajmuje. Jeśli ta tematyka czy dziedzina Cię interesuje to zrób następny krok. Zajrzyj na ich stronę internetową lub po prostu pójdź tam czy zadzwoń i zapytaj o działania jakie wykonują i czy potrzebna jest przy nich pomoc wolontariusza. Jeśli tak to zaproponuj swoją pomoc i umów się na spotkanie w tej organizacji, na którym ustalicie szczegóły współpracy.

Niezastąpionym źródłem informacji jest także Internet, a szczególnie strona www.bazy.ngo.pl - znajdują się tu wszystkie fundacje i stowarzyszenia w Polsce. Wystarczy wpisać miasto a baza danych pokaże wszelkie instytucje w nim się znajdujące

Co może robić wolontariusz?

dziewczyny

Wolontariusz może pracować w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych. Wolontariusz przydatny jest przede wszystkim w pracach biurowych – przepisywaniu tekstów na komputer, wysyłaniu faxów, kserowaniu, segregowaniu dokumentów itp. Może też tłumaczyć teksty z języków obcych czy administrować stronę internetową organizacji. Jeśli posiada odpowiednią wiedzę to może udzielać porad specjalistycznych (prawnych, księgowych, PR). Może też zająć się koordynacją projektów czy pisaniem wniosków. Może również czuwać przy telefonie zaufania lub mieć dyżury w recepcji. Wolontariusze mogą wesprzeć organizację uroczystości, festynów, konferencji. Mogą także uczestniczyć w tworzeniu ulotek, folderów, pomagać przy ich dystrybucji. Można także wziąć udział w kampaniach społecznych, zbieraniu podpisów pod petycjami, kwestowaniu. Właściwie to, co można robić w organizacji zależy od tego, co organizacja robi, na jakiej dziedzinie działa i od tego, w czym wolontariusz jest dobry, na czym się zna.

dziewczynyWolontariusze mogą pomagać osobom bądź rodzinom, które z jakiś względów tej pomocy potrzebują. Główną grupa odbiorców pracy wolontariuszy są osoby niepełnosprawne. Pomoc tym osobom to przede wszystkim bycie z nimi, towarzystwo, wspieranie i motywowanie do aktywności. Można z nimi wyjść na spacer, do kina, czy po prostu porozmawiać. Często są to osoby samotne, które otrzymują pomoc specjalistyczną, ale brakuje im zwykłego kontaktu z drugą osobą. Oprócz spędzania czasu z osobami niepełnosprawnymi, możemy uczestniczyć w ich rehabilitacji czy terapii, oczywiście pod okiem osób przeszkolonych.

Wielu wolontariuszy pomaga osobom niewidomym, wspólnie spędzając czas, poczytając prasę czy książkę. Chodzi również o prostą pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wypełnianiu kwitków na poczcie.
Równie dużą grupą odbiorców pomocy wolontariuszy są osoby starsze, często samotne. Tak samo jak osobom niepełnosprawnym pomoc wolontariuszy polega przede wszystkim na towarzystwie, rozmowie. Często seniorzy mają dużo do opowiadania, ale brakuje im słuchaczy – może znają jakieś pasjonujące historie z czasów wojny czy chcieliby podyskutować o obecnej sytuacji politycznej, a po prostu nie mają, z kim.

10873351 1525008491108576 1019488633075543368 o

No i oczywiście wolontariusz może pomagać dzieciom, w tym dzieciom niepełnosprawnym. Pomoc w zasadzie polega na zabawie z nimi, wypełnianiu im czasu wolnego. Można organizować im różnego rodzaju zajęcia – teatralne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne, majsterkowanie itp. Bardzo często dzieci w wieku szkolnym wymagają pomocy w lekcjach, korepetycji z różnych przedmiotów.
Jeśli ktoś nie chce pracować bezpośredni z ludźmi to może zainteresuje go praca ze zwierzętami. Może to być praca w schronisku dla psów, czy w stajni podczas hipoterapii. Można również pracować w ogrodzie botanicznym, muzeum, galerii czy bibliotece.

Co może robić wolontariusz?

Nasza fundacja wdraża działania edukacyjno-prewencyjne, a także pomocowe na terenie całego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a planujemy działać szerzej ! Dlatego też zabiegamy szczególnie o studentów studiów pedagogicznych, którzy wspólnie z nami będą realizować zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych i świetlicach socjoterapeutycznych. Z nami nabierzecie doświadczenia zawodowego i być może łatwiej zdobędziecie pracę w przyszłości.

Szukamy także artystów, grafików, fotografów, filmowców i muzyków, którzy chcą się wykazać w projektach, które są realizowane z dużymi instytucjami takimi jak Policja, Urzędy Marszałkowskie, Urzędy Miejskie, Uniwersytety itp. Postaramy się wykorzystać Wasze umiejętności w dobrym celu, a Wy w Waszym portfolio będziecie mogli się wykazać pracami, które zaistniały w przestrzeni publicznej.

Znamy również zaangażowanie i chęć niesienia pomocy przez młodzież szkolną ! Na Was również czekamy z bogatą ofertą współpracy, którą zaowocuje oprócz doświadczenia w dodatkowe punkty na Waszych świadectwach ;)

Jak zostać wolontariuszem?

formula

Żeby zostać wolontariuszem wypełnij Formularz zgłoszeniowy i prześlij na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Identyfikatory

Wszyscy wolontariusze naszej Fundacji wyposażeni są w indywidualne identyfikatory przygotowywane specjalnie do każdego projektu.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/components/com_k2/templates/default/item.php on line 248

Aktualności

Agnieszka wróciła z kolonii

Milło nam poinformować, że dzięki wsparciu naszego hojnego sponsora i partnera, właściciela portalu Infoloty nasz... Więcej

Pomoc na Święta dla potrzebujących

W związku z nawałnicą jaka miala miejsce 11 sierpnia 2017 r. m.in. na terenie naszej... Więcej

Pomoc mieszkańcom po nawałnicy

Fundacja Sztuka Wyboru, Wójt Gminy Sicienko oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sicienku organizują zbiórkę... Więcej

Natalia w nowym mieszkaniu

Kochani,  Kilkanaście tygodni temu zwracaliśmy się do Was o wsparcie dla Pani Natalii, mamy dwóch dziewczynek... Więcej

Pomoc z Londynu

W niedzielę 11 kwietnia 2017 r. w siedzibie Fundacji Sztuka Wyboru odbyło się przemiłe spotkanie... Więcej

Martex Meble-wspaniały darczyńca

W dniu 6 lipca 2017 roku Pan Krzysztof Kiełpiński, właściciel Firmy Wielobranżowej "Martex I" z... Więcej

Porozumienie o współpracy

Oficjalna współpraca pomiędzy Zakładem Pooprawczym w Szubinie, a Fundacją Sztuka Wyboru stała się faktem. Więcej

Wsparcie dla Pani Justyny - samotnej matki

Kochani !! Zwracamy się do Was z prośba o wsparcie dla p.Justyny - mamy wspaniałych i... Więcej

Ruszamy z projektem "Trzeźwe serce".

Po prawie 2 latach przygotowań  i negocjacji miło nam poinformować, że rozpoczynamy prace nad projektem... Więcej

Kram charytatywny- ruszamy online

Postanowiliśmy uruchomić kolejną gałąź naszej działalności tj. platformę, która pozwoli na sprzedaż ofiarowywanych nam przedmiotów... Więcej

Dziewczynki w wyremontowanym domu

Z wielką radością zawiadamiamy, że nasz wspólny projekt pomocy 18-letniej Ani oraz jej 3-letniej córeczki... Więcej

Niezwłoczna pomoc dla niemowlęcia

Nasza podopieczna, 1-miesięczna Różyczka otrzymała dziś od naszych wolontariuszy przekazane przez Rado Juzwuka akcesoria niemowlęce... Więcej

Malujemy Kolorowy Szpital dla dzieci

Na prośbę dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy podjęliśmy się... Więcej

IV Piknik Rodzinny w Mochlu

W dniu 22 sierpnia 2015 r. na terenie rekreacyjnym Domu Rolnika w Mochlu odbył się... Więcej

Pomoc z daleka - tym razem z Hanoweru

Wczoraj w godzinach wieczornych dotarł do nas transport z pomocą rzeczową w ramach naszej akcji... Więcej

Zbiórka na UKW

Od 9 do 12.12.2014 r. wolontariusze Fundacji Sztuka Wyboru a zarazem studenci I roku Pracy... Więcej

Nasze działania

Poznaj nas

ŚP. Wojciech Witkowski
Przewodniczący Rady
Fundator i pierwszy Przewodniczący Rady, doskonały operator filmowy, montażysta, producent filmowy i muzyczny.
Małgorzata Wołczek
Prezes Fundacji
Fundator, zawodowo związana z przemysłem modowym, mama trójki dzieci, ma kota ze schroniska i labradora.
mec. Piotr Hinc
Przewodniczący Rady
Bydgoski prawnik z długoletnim stażem, członek Okręgowej Rady Adwokackiej, doskonały narciarz i koneser wina.
Maciej Wołczek
Fundator
Od 25 lat związany ze służbą w Policji, pomysłodawca wielu kampanii promocyjnych, medialnych, projektów edukacyjnych i społecznych.
Katarzyna Voss
Czlonek Rady
Od wielu lat związana z sądownictwem, energia i dobroć w czystej postaci, lubi śpiew i dobrą muzykę.
dr n. med. Piotr Sobański
Członek Rady Naukowej
Dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej Hildegard w Bazylei, specjalista kardiolog z długoletnim doświadczeniem.
dr n. med Magdalena Wożniak
Członek Rady Naukowej
Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań Klinicznych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy, wykładowca Collegium Medicum w Bydgoszczy.
lek. med. Przemysław Słomkowski
Członek Rady Naukowej
Specjalista anestezjolog, związany ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 1 oraz Szpitalem MSW w Bydgoszczy.

Partnerzy

KPUM   Logo ITD   SW   ok KPCENsmall   jurasza   wsg   palac mlodziezy tcm29 91474   ZAWISZA

dreager   4vision   maxmedia    tvp  logopik kolor logomartex logologologo kolor infoloty

Kontakt

Fundacja Sztuka Wyboru
Mochle 93,
86-014 Sicienko

email: biuro@fundacjasztukawyboru.edu.pl
tel. 577103207
REGON 341587225
KRS 0000510191

Wesprzyj Fundację
mBank
nr rachunku 27114020040000390277445626

facebook


© 2009-2019 by GPIUTMD

Goście online 3
Powered by Gantry Framework